Fandom

Otwock i okolice

Powiat Otwocki

36stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Dyskusja0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Powiat Otwocki - powiat należący do województwa mazowieckiego, położony na południowy-wschód od Warszawy. Powiat Otwocki położony jest nad Wisła. Graniczy z powiatami: warszawskim, mińskim, piaseczyńskim i garwolińskim. Oprócz miasta Otwocka należą do niego:

Większość obszaru powiatu zajmuje Mazowiecki Park Krajobrazowy - pozostałość po Puszczy Osieckiej. Park położony jest na terenie wszystkich - ośmiu gmin i miast oraz w trzech gminach z poza powiatu, a mianowicie w Wawrze i Wesołej, należącym do Warszawy i Pilawie, należącej do Powiatu Garwolińskiego, położonego na południowy-wschód od Powiatu Otwockiego.

Na terenie Powiatu Otwockiego płynie kilka rzek i strug:

  • Antoninka - dopływ Świdra.
  • Bełch (Kanał Osiecki, Rudnik, Potok) - potok. Pod Górkami łączy się ze strugą Rudnik, a pod Pogorzelą ze strugę Stok. Przepływa przez Pilawę, Osieck i Sobienie-Jeziory, gdzie uchodzi do Wisły.
  • Borówka - niewielka struga wypływającego z północnego krańca Jeziora Piwońskiego. Uchodzi do Wisły.
  • Jagodzianka (Kanał Bielińskiego) - niewielka rzeczka przepływająca przez Karczew. Połączona śluzą z Wisłą.
  • Jędrzejnica - wąska struga, dopływ Mieni, płynący w gminie Wiązowna
  • Kozia (Kozia Woda) -
  • Mienia - dopływ Świdra, częściowo objęty ochroną, przepływający przez Wiązownę i uchodzący w Józefowie
  • Pogorzelska Struga - potok płynący na granicy Celestynowa i Otwocka. Zanika w Soplicowie.
  • Struga Pod Małpim Gajem - nikła rzeczka łącząca Wisłę i Jezioro Skrzypki z Jeziorem Łacha
  • Świder (Różanka) - najdłuższa, objęta ochroną. Płynie przez Kołbiel, Wiązowną, Otwock i Józefów, gdzie uchodzi do Wisły.

Historia Edytuj

Powiat Otwocki został powołany 1 stycznia 1958 r. na miejsce zniesionego Powiatu miejsko-uzdrowiskowego Otwock. Pierwotnie należało do niego osiem gromad:

- cztery wydzielone z Powiatu Garwolińskiego

- i cztery z Powiatu Mińskiego

Oprócz gromad do powiatu należały cztery osiedla i wydzielone miasto Otwock, posiadające status powiatu miejskiego.

- osiedla

W 1959 r. prawa miejskie odzyskał Karczew (utracił je w 1870 r.), trzy lata później uzyskał je Józefów oraz Sulejówek, a w 1969 r. - Wesoła. W 1973 r. zniesiono gromady i osiedla a w ich miejsce reaktywowano gminy. Równocześnie do Powiatu Mińskiego przyłączono 17 sołectw, z których odtworzono gminę Halinów. W zamian przyłączono do gminy Kołbiel cztery sołectwa z Powiatu Mińskiego. Po reformie administracyjnej w 1975 r. Powiat Otwocki zniesiono. Większość powiatu włączono do województwa warszawskiego. Jedynie gminy Kołbiel, Osieck i Sobienie-Jeziory włączono do województwa siedleckiego. Po nowej reformie administracyjnej powiat przywrócono. Na prawach miasta znalazły się Józefów i Otwock. Karczew stał się gminą miejsko-wiejską. Wiązowna, Kołbiel, Celestynów, Osieck i Sobienie-Jeziory otrzymały ponownie status gmin. Sulejówek i Wesoła zaś zostały włączone do Powiatu Mińskiego.

Linki Zewnętrzne Edytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki