Otwock Wiki
Advertisement
Glinianka

Glinianka na mapie Powiatu Otwockiego

Glinianka (dawniej Wawrzyńczew) - wieś w gminie Wiązowna. Leży przy dawnym trakcie łączącym Karczew z Mińskiem Mazowieckim, ok. 10 km na wschód od Otwocka, na prawym brzegu Świdra, zmieniającego w tym miejscu kierunek z północno-zachodniego na zachodni.

Nazwa wsi[]

Nazwa wsi nawiązuje do gliny, której duże pokłady zalegają płytko na tych terenach.

9462

Kościół p.w. św. Wawrzyńca

Zabytki[]

Drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca -

Historia wsi[]

Początki wsi sięgają ok. 1481 r. W poł. XVI w. właściciel wsi, podstolnik czerski Wawrzyniec Dobrzyniecki h. Ciołek wywodzący się z pobliskiego Dobrzyńca ufundował kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny, kościół p.w. św. Franciszka Wyznawcy, kościół p.w. św. Jana Ewangelisty i kościół p.w. św. Wawrzyńca Męczennika. W 1556 r. biskup poznański Andrzej Czarnkowski erygował parafię (kroniki wymieniają wieś jako Gliniany). Osada musiała się nieźle rozwijać, skoro Wawrzyniec Dobrzyniecki, za pozwoleniem króla Zygmunta Augusta, lokował w tym miejscu 3 lipca 1557 r. miasto na prawie magdeburskim pod nazwą Wawrzyńczew. W 1566 r. tutejsi mieszczanie, rzemieślnicy i kupcy zostali zrównani w prawach z mieszczanami warszawskimi. Jeszcze w XVI w. nowymi właścicielami miasta zostali Karczewscy a w XVII w. Boglewscy. Pomyślny rozwój został zahamowany przez "potop" szwedzki, po którym miasto już nigdy się nie podźwignęło. W tutejszej karczmie miał, według opowieści miejscowej ludności, w 1812 r. nocować Napoleon Bonaparte idąc na Rosję. Na początku XIX w. mieszkańcy miasteczka zajmowali się już tylko uprawą roli. W 1820 r. odnotowano tu 42 domy i 303 stałych mieszkańców. 3 marca 1863 r. pod Glinianką ok. 300 powstańców pod dowództwem Ziemomysła Kuczyka stawiło czoła liczniejszym oddziałom rosyjskiej piechoty i kozaków. Pod koniec XIX w. Glinianka została siedzibą gminy, sięgającej po dzisiejsze centrum Otwocka. W 1920 r. miało tu miejsce kilka potyczek z cofającymi się bolszewikami. Szczególnie zacięty przebieg miała walka o miejscowy dwór. W 1933 r. doszło do strajku rolnego. W czasie okupacji hitlerowskiej był tutaj silny ośrodek AK i BCH. 22 lipca 1942 r. grupa bojowa GL zniszczyła miejscowe urzędy: pocztowy i gminny. Po 29 lipca 1944 r. w Gliniance i okolicy stacjonowała przez prawie 6 miesięcy stacjonowała m.in. 4 Pomorska Dywizja Piechoty im. Jana Kilińskiego z 1 Armii WP. Miejscowy majątek został rozparcelowany, a w dawnym dworze i folwarku założono PGR. Do niedawna była tu ferma lisów. W 19744 r. przyłączono Gliniankę do gminy Wiązowna.

Obecnie Glinianka nie wyróżnia się spośród innych większych wsi regionu. Zachował się jednak fragment dawnego rozplanowania miejskiego, z dużym placem przed kościołem, dawnym rynkiem miasta Wawrzyńczew.

Advertisement